Bayer CropScience kartuli haigustõrjevahendite kasutamine

Lehemädaniku ja kuivlaiksuse vastu alustatakse pritsimist, kui ilmastikutingimused on haiguste
levikuks soodsad, juba enne esimeste haigustunnuste ilmnemist kartulitaimedel.

Õigeaegse tõrje alustamise korral soovitatakse teha esimesed pritsimised - üks või kaks – süsteemse fungitsiidiga, soovitavalt Glory'ga. Glory pakub suurepärast ennetavat kaitset lehemädaniku vastu ning hoiab ära ka kuivlaiksuse lööbimise. Pritsitakse intervalliga 10 -14 päeva.

Järgmised pritsimised tehakse Infinito või Tattoo'ga. Sellega peatatakse seeneeoste areng ja haiguse levik juhul, kui haigustekitaja on taimedele juba lööbinud, kuid hoitakse ka ennetavalt ära haiguste võimalik edasine rünnak taimedele. Tänu preparaatide süsteemsetele omadustele ning toimeainete kiirele liikumisele taimes on noored taimed ja arenevad lehed pikka aega kaitstud haigustekitajate rünnaku eest. Infinitoga pritsimine kartuli õitsemise ajal kaitseb efektiivselt ka juba moodustuma hakkavaid kartulimugulaid pruunmädaniku eest. Pritsimiste vaheline intervall on soovitavalt 10-12 päeva, sõltuvalt haiguse levikust ja ilmastikutingimustest.

Viimased pritsimised tehakse Sereno'ga, mis on kolmest preparaadist kõige vähem liikuvam, hävitades edukalt juba lehtedele ja vartele lööbinud seeneeosed ning hoides ära lehemädaniku leviku mugulatele. Kahe Sereno'ga pritsimise vahele peaks jääma 7 – 10 päeva.

Soovitatud pritseprogramm:
1. Glory 2 l/ha (1-2 pritsimist)
2. Infinito 1,2 – 1,6 l/ha (2-3 pritsimist)
3. Tattoo3–4l/ha (1 pritsimine)
4. Sereno 1,25 kg/ha (1-2 pritsimist)

Kõikide preparaatide puhul kasutatakse väiksemat kulunormi ja jäetakse pikem intervall pritsimiste vahele, kui lehemädanik levikuks on tingimused ebasoodsad (madal õhuniiskus, õhutemperatuur üle +20 C) korral. Lehemädaniku levikut soodustab niiske ja soe ilm, udu hommiku- ja õhtutundidel; varrevormi tekkeks piisab vahel ainult hommikusest kastest. Põldude niisutamine põuaperioodil suurendab samuti kartuli-lehemädaniku leviku ohtu. Kuivlaiksuse levikuks on soodsad põuased ilmastikutingimused.